Jak urządzić łazienkę dla gości?

Wybieramy takie projekty domów horyzont, które spełnią wszystkie oczekiwania przyszłych mieszkańców, co do liczby pomieszczeń, funkcjonalności rozkładu czy rozmieszczenia okien.

Niekiedy projekty domów przewidują dodatkowe pomieszczenia, które można zaadaptować do swoich potrzeb. Jeżeli domy jednorodzinne będą ogrzewane przez kotły na paliwo stałe, potrzebna będzie w domu kotłownia. Jeżeli sypialnie na poddaszu nie posiadają garderoby, przyda się pomieszczenie gospodarcze, w którym chować będziemy walizki, deskę do prasowania czy sezonowe ubrania. Jeżeli pracujemy w domu, konieczne okaże się pomieszczenie, które zaadaptować będzie można na gabinet itp.

Dodatkowe wnętrze warto również przeznaczyć na pokój gościnny. Sytuowanie naszych gości na nierozkładanej sofie w salonie czy na za krótkim łóżku dziecka, które spać będzie z rodzicami nie jest komfortowe. Warto mieć jeden dodatkowy pokój, który na co dzień służyć może dowolnym celom, np. wypoczynkowym, a gdy w domu zjawią się goście można ich będzie tam wygodnie zakwaterować.

(Jak urządzić łazienkę dla gości?)

Idealnym rozwiązaniem jest również sytuacja, gdy przy pokoju znajduje się osobna łazienka. Korzystać z niej będą mogli nie tylko goście, ale również i domownicy, którzy dotychczas rano ustawiali się w kolejce do jednej toalety.

Osobna łazienka powinna być usytuowana na parterze, z dala od części nocnej, którą zwykle przewiduje adaptacja poddasza. Łazienki na poddaszu są do dyspozycji domowników i tak powinno zostać. W naszych łazienkach przecież znajdują się często przedmioty, które nie zawsze chcemy pokazywać przybywającym do nas gościom. Nie każdy musi wiedzieć, jaki lubimy płyn do kąpieli i jaką piżamkę wkładamy każdego wieczora. Indywidualna łazienka zdradza nasze przyzwyczajenia, często również nasze najbardziej osobiste upodobania. Nie musimy się narażać na komentowanie pustych kieliszków po szampanie ustawionych przy wannie czy tłumaczyć z aromatycznych kadzidełek, których zapach rozchodzi się po całym pomieszczeniu.

Łazienka dla gości pozwoli nam na zachowanie intymności, a naszym przyjaciołom czy dalszej rodzinie ułatwi komfortowe spędzanie u nas czasu. Nie musi być to duże pomieszczenie, ale warto przeznaczyć na nie tyle miejsca, by zmieściła się także kabina prysznicowa. Dzięki temu spędzający u nas noc znajomi nie będą musieli korzystać z naszej wanny czy prysznica.

Nawet mała łazienkazmieści niewielką kabinę, tym bardziej, że nie musimy ustawiać w niej dodatkowych sprzętów, takich jak np. pralka. Możemy się również ograniczyć do jednego sedesu zamiast montować obok niego również i bidet. Umywalka, jak i pozostała armatura łazienkowa dostępna jest w niewielkich rozmiarach, które idealnie nadają się do małego wnętrza, a przy tym zachowują komfort użytkowania.

Projekty małych łazienek należy urządzać zgodnie z zasadą mówiącą, że tylko jasne kolory i małe formaty sprawiają, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Pamiętać należy o lustrze, które – jeśli zajmuje całą ścianę – może nawet dwukrotnie powiększyć wizualnie wnętrze. Niestety takie łazienki rzadko mają okno – jeżeli jednak przewidzimy takie pomieszczenie wybierając projekty domów, otwór okienny będziemy mogli doprojektować jeszcze na etapie adaptacji.

Tags: , , , , , , , , , ,

Comments are closed.